عکاسی – ژانرهای عکاسی – عکاسی تبلیغاتی – عکاسی صنعتی – عکاسی مفهومی

عکاسی

در این نوشته سعی شده به تمام ژانرهای عکاسی یا انواع عکاسی که شناخته شده است که عبارتند از عکاسی تبلیغاتی، عکاسی صنعتی، عکاسی مفهومی، عکاسی از کودکان، عکاسی کوبیسم، عکاسی ماکرو و عکاسی معماری پرداخته میشود.

و در پایان منابع آموزش همه ی ژانرهای عکاسی از همین طریق به شما معرفی میشود، تقسیم بندی سبکها و ژانرهای عکاسی کار مشکلی است به همین دلیل هر عکس بردار را می توان صاحب یک ژانر عکاسی دانست.

ژانرهای عکاسی

ژانرهای عکاسی یا انواع عکاسی

1.عکاسی تبلیغاتی  Commercial

بسیاری این سبک را با سبک عکاسی صنعتی اشتباه میگیرند. در صورتیکه عکاسی تبلیغاتی برخلاف عکاسی صنعتی در به تصویر کشیدن یک محصول بزرگ نمایی می کند و سعی در نشان دادن بهترین شکل آن دارد.

عکاسی تبلیغاتی در بازاریابی کاربرد زیادی دارد. و در این نوع عکاسی، گذشته از آگاهی رسانی تلاش بر جلب نظر مشتری است. عکاسان این سبک ذهنی پر از ایده های متفاوت دارند. آژانس تبلیغاتی کاج و تیم عکاسی آن تمام ویژگی های یک عکس تبلیغاتی را در نظر میگیرند و با ظرافت کامل در انجام پروژه های عکاسی تبلیغاتی اعمال میکنند.

عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی آژانس تبلیغاتی کاج

2.عکاسی صنعتی  Industrial

یکی دیگر از ژانرهای عکاسی، عکاسی صنعتی است که در این سبک از عکاسی، یعنی عکاسی صنعتی عکاس بدون بزرگ نمایی و یا تغییر در اصل موضوع به ثبت تصاویر از دستاوردها، خدمات و محصولات یک شخص یا سازمان میپردازد. تیم ایده پرداز جوان کاج به خوبی ویژگی گفته شده را در نظر میگیرند و با ظرافت کامل در پروژه های عکاسی صنعتی آژانس تبلیغاتی کاج اعمال میکنند، و همیشه باعث تعریف مشتریان آژانس تبلیغاتی کاج شده اند.

عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی آژانس تبلیغاتی کاج

3.عکاسی مفهومی  Conceptual

عکاسی مفهومی از جنبش هنر مفهومی در اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی به وجود آمد

عکاسی مفهومی سعی دارد آنچه در ذهن عکاس است را به تصویر بکشد و ذهن بیننده را به فکر وادار کند مانند عکس های سوررئال (سبک سوررئالیسم یا فرا واقع گرایی) این یکی از ژانرهای عکاسی است که مخاطب خاص دارد و علاقه مندی ها به این سبک زیاد است.
عکاسی مفهومی یک فرم پیشرفته تر از ابراز احساسات هنرمندانه است که عکاسی را در زمره هنرهایی مانند نقاشی ، شعر ، موسیقی و … در می آورد. عکس های همه ژانرهای عکاسی می توانند در این دسته قرار گیرند به شرطی که مفهومی خاص را به بیننده القا کنند.

4.عکاسی از کودکان/ خانواده

عکاسی از کودکان/ خانواده (Baby/family photography) نوع دیگری از عکس برداری است که بسیار محبوب بوده و در آن سعی عکاس بر این است که موقعیت و حالات مختلف کودک و خانواده اش را به تصویر بکشد. که این یکی از ژانرهای عکاسی است که امروزه توجه زیادی به آن است.

برای ثبت لحظه ای زیبا اعضای خانواده دور هم جمع می شوند.

عکاسی کودکان

عکاسی کودکان آژانس تبلیغاتی کاج

5.عکاسی کوبیسم  Cubism

عکاسی کوبیسم به معنای لغوی آن مکعب گرایی است و از نقاشان سرآمد در این سبک می توان از پیکاسو نام برد. در این سبک نوعی نگاه متفکرانه و متفاوت به جهان هستی وجود دارد. در این سبک از عکاسی معمولا در دید اول تصویر درهم و پیچیده به نظر می آید که با توجه بیشتر میتوان به هدف عکاس از آن پی برد.

6.ژانر عکاسی ماکرو

یکی دیگر از انواع عکاسی یا ژانرهای عکاسی عکاسی ماکرو است، در این سبک (Macro Photography) یا عکاسی از نمای نزدیک عکاس (عکاسی ماکرو) به سراغ موضوعاتی چون: حشرات، گل ها، قطره های آب و… میرود. به قدری به آنها نزدیک میشود که تمامی اجزایی که شاید با چشم غیر مسلح دیده نشوند را به تصویر بکشد.

برای این سبک از عکاسی، لنز های خاصی وجود دارند که امکان زوم بالا روی سوژه را به عکاس می دهند، همچنین استفاده از فلاش ویژه در این سبک کاربرد خوبی دارد.

7.عکاسی انتزاعی  Abstract

عکاسی انتزاعی یا آبستره در مقابل رئالیسم یا واقع گرایی جای می گیرد.انتزاعی برخلاف رئال، به شکلی خالص در دنیای واقعی وجود ندارد. در این سبک قوه تخیلِ عکاس از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بطور مستقیم در تصویری که بوجود می آید دخالت دارد.

به همین ترتیب سوژه چیزی نیست که بطور کامل و دست نخورده در طبیعت دیده شود، بلکه در عکاسی انتزاعی، عکس یا کاملا غیرواقعی و خیالی است و یا سوژه در واقعیت وجود دارد. این سبک از عکاسی از ژانرهای عکاسی است که هوش و خلاقیت بالا میخواهد.

ولی عکاس با حذف موارد اضافی یا ایجاد تغییر در کادر بندی، و پررنگ کردن جنبه های مهمتر سوژه تصویری متفاوت از واقعیت ارائه می دهد و به مخاطب این امکان را می دهد که سوژه را از همان منظری که خود می بیند ببیند.

یک فاکتور مهم در انتزاعی کردن عکس، استفاده از زاویه هایی است که بیننده به آن عادت ندارد و غیرمعمولی است.

8.عکاسی معماری  Architecture

یکی دیگر از انواع عکاسی یا ژانرهای عکاسی، عکاسی معماری است، همانطور که از اسم آن پیداست عکاسی معماری، عکاسی از ساختمان ها، بناها و سازه های گوناگون و معماری شهری را شامل می شود که مهمترین المان در ثبت این عکسها ذوق و قریحه ی عکاس است.

در این سبک عکاس باید سعی کند پرسپکتیو را کنترل کرده و انتخاب مناسبی از عمق میدان داشته باشد.همچنین بدلیل بزرگی آثار معماری،جهت قرار دادن همه آن در کادر ، نوع لنز هم اهمیتی ویژه دارد تا عکاس مجبور به فاصله گرفتن زیاد از موضوع نشود.

عکاسی معماری

عکاسی معماری آژانس تبلیغاتی کاج

۹.ژانر عکاسی فاین آرت  Fine art

در سبک عکاسیِ فاین آرت یا هُنری، مقصود تولید عکس های صرفاً زیبایی شناسانه است و از آنجا که زیبایی مفهومی مطلق نبوده و هر فرد تعریفی مختص به خود از آن دارد، عکاسی هنری بسیار شخصی و ذهنی است.

آلبرت سندز، کارلتون واکینز و تیموتی سولیوان از جمله عکاسان برجسته هنری به حساب می‌آیند.

تصاویر گرفته شده در این سبک خود نمایانگر یک اثر هنری هستند.

تصاویری خلاقانه که جذابیتی انتزاعی دارند. می‌توان این عکس ها را برابر با بیان احساسات و افکار یک هنرمند روی بوم نقاشی دانست. این سبک از عکاسی، منحصر به اهداف تجاری نیست و در عین حال می‌تواند کاربرد زیادی در حرفه‌های خلاقانه داشته باشد.

عکاس هنرهای زیبا بایستی درک و نگاهی فراتر از ظواهر بدیهی داشته باشد. خب ادامه این مقاله که به انواع عکاسی و ژانرهای عکاسی پرداخته شد از همین وب سایت آژانس تبلیغاتی کاج انتشار داده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *